A Rabbit, Initially Hopping At 0.5 M/S Sees A Fox And Accelerates At A Rate Of 1.5 M/S2 For 3.0 S. What Is The Rabbit2019s Final Velocity?

A rabbit, initially hopping at 0.5 m/s sees a fox and accelerates at a rate of 1.5 m/s2 for 3.0 s. What is the rabbit's final velocity?

 

Answer:

The rabbits final velocity is 5.0 m/s.

Explanation:

Given:

V_{0} = 0.5 \frac{m}{s}

a = 1.5 \frac{m}{s^{2}}

t = 3.0 s

Formula:

V_{f} = V_{0} + at

Solution:

V_{f} = 0.5 \frac{m}{s} + (1.5 \frac{m}{s^{2}})(3.0 s)

V_{f} = 0.5 \frac{m}{s} + 4.5 \frac{m}{s}

V_{f} = 5.0 \frac{m}{s}

Answer:

V_{f} = 5.0 \frac{m}{s}


Comments

Popular posts from this blog

What Is The Next Number? What Is The 10th Number? 0, 4, 8, 12, 16, ___

27. When Handling Used Or Contaminated Antifreeze You Should Not: A) Label Waste Antifreeze Containers With The Date The Drum First Contained Any Haza

Which Fossil Occurs On The Most Landmasses? What Does This Suggest About When These Particular Continents Broke Up?